قیمت املاک در شمال ایران

عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران

در ایم مطلب درباره عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران، ویژگی ها و شرایط اجتماعی و اقتصادی موثر بر قیمت املاک در شمال ایران و نکات مهم موثر بر قیمت املاک در شمال ایران صحبت می کنیم.

معرفی عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران

وقتی قصد داریم از عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران حرف بزنیم، اول از همه اینو باید در نظر داشته باشیم که که بازار سرمایه گذاری در ملک یک بازار پویاست و قیمت املاک و زمین ها تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرن. در نتیجه، پیش بینی قیمت خرید زمین در شمال در آینده کار راحتی نیست اما همیشه الگوهایی وجود دارن که با پرداختن بهشون میشه یک چشم انداز مفید بدست آورد.
عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران رو میشه به دو دسته کلی تقسیم کرد:

1- عوامل مربوط ویژگی های ملک

2- عومل مرتبط با شرایط اجتماعی و اقتصادی

بریم که راجع به هرکدوم از این عوامل بیشتر توضیح بدیم. قبل از ادامه مطلب، روی دکمه زیر کلیک کنید تا pdf این مقاله رو داشته باشید و هر زمان که نیاز داشتید نگاهی بهش بندازید.

برای اطلاع از بهترین فرصت های سرمایه گذاری زمین در شمال روی دکمه زیر کلیک کن و فرم رو پر کن تا بزودی باهات تماس گرفته بشه

1- ویژگی های ملک

عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران از نظر ویژگی های ملکی شامل 4 گزینه زیر میشن:

الف) موقعیت جغرافیایی

ب) امکانات و زیرساخت های منطقه

ج) کیفیت ساخت

د) نوع ملک

در ادامه به بررسی هر کدوم می پردازیم.

الف) موقعیت جغرافیایی

یکی از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران، موقعیت جغرافیایی هست. املاک واقع در مناطق خوش آب و هوا و زمین های ییلاقی یا نزدیک به دریا، قیمت بالاتری دارند. این مناطق به دلیل طبیعت زیبا و آب و هوای معتدل، از محبوب ترین مناطق برای سرمایه گذاری در ملک هستند.

به عنوان مثال، املاک مناطق غربی و شمالی در استان های مازندران، گیلان و گلستان، به دلیل داشتن طبیعت زیبا و آب و هوای معتدل، ارزش بیشتری دارن.

مناطق ییلاقی و ساحلی، مثل کلاردشت و شهرهای ساحلی مازندران مانند نوشهر، چالوس و محمودآباد، قیمت بالاتری نسبت به مناطق دورتر دارن و همیشه بهترین منطقه کلاردشت برای خرید زمین یکی از جاهای مورد علاقه سرمایه گذارها برای خرید زمین در شمال هست.

ب) امکانات و زیرساخت ها

امکانات و زیرساخت های یک منطقه هم از عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران هستن. املاکی که در مناطقی با امکانات و زیرساخت های بهتری مثل جاده های مناسب، مراکز خرید، بیمارستان ها و مدارس قرار دارن، معمولاً گران تر هستن.

اما املاکی که چشم انداز آینده برای توسعه امکانات و زیرساخت های منطقه دارن ارزش سرمایه گذاری زیادی دارن مثل زمین های ییلاقی کلاردشت

ج) کیفیت ساخت

کیفیت ساخت یکی دیگه از عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران به حساب میاد. املاک با کیفیت ساخت بهتر، پرطرفدارتر هستند. دلیلش اینه که این املاک عمر طولانی تر و ارزش بیشتری دارند و بیشتر مورد استقبال مصرف کننده ها قرار می گیرن.

د) نوع ملک

از عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران نوع ملک رو هم باید بهش توجه کرد. املاک مسکونی در شمال گران تر از املاک تجاری و صنعتی هستند. چون املاک مسکونی تقاضای بیشتری دارن و از محبوبیت بیشتری برخوردارن.

برای سرمایه گذاری در ملک در شمال ایران پیشنهاد می نکیدم مقاله “راهنمای خرید زمین در شمال” رو مطالعه کنید. 

چرا زمین جسبیده به بافت بخریم

2- شرایط اجتماعی و اقتصادی

حالا رسیدیم به عواملی که بیشتر در دسته بندی کلان عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران جای می گیرن مثل:

الف) شرایط اقتصادی

ب) تورم

ج) شرایط بازار املاک

الف) شرایط اقتصادی

شرایط اقتصادی کلان کشور نیز بر قیمت املاک تاثیرگذار هست. در شرایط رونق اقتصادی قیمت املاک افزایش پیدا می کنه و در شرایط رکود کاهش. این موضوع به کاهش یا افزایش قدرت خرید مردم و بالطبع به کاهش و افزایش تقاضا برای خرید املاک مربوطه.

ب) تورم

تورم یکی از عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران هست. تورم به دو شکل تاثیرگذاره، یعنی از طرفی باعث افزایش قیمت همه کالاها و خدمات، از جمله املاک می شه و از طرف دیگه قدرت خرید مردم را کاهش میده و ارزش پول پایین میاد. پس مردم برای حفظ ارزش پول خودشون، به خرید املاک رو میارن که باعث افزایش تقاضا برای املاک و افزایش قیمت می شه.

ج) شرایط بازار املاک

تاثیر شرایط بازار املاک روی قیمت املاک در شمال ایران رو هم باید در نظر داشت. در شرایطی که تقاضا برای املاک بیشتر از عرضه باشه، قیمت املاک رشد می کنه. برعکس، اگه عرضه املاک بیشتر از تقاضا باشه، قیمت املاک کاهش پیدا می کنه.

در سال های اخیر، تقاضا برای املاک در شمال ایران به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده واین در حالیه که عرضه املاک در این منطقه محدوده. همین موضوع باعث میشه که شاهد رشد قیمت خوبی در شمال باشیم.

برای داشتن اطلاعات بیشتر مقاله “بهترین منطقه شمال برای سرمایه گذاری” رو بخون

عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران

4 نکته تکمیلی در مورد عوامل موثر بر قیمت املاک در شمال ایران

علاوه بر عوامل ذکر شده، موارد دیگه ای هم می تونه بر نوسان قیمت املاک و زمین های شمال در بازار املاک ایران تاثیر بذاره. از جمله این عوامل میشه به موارد زیر اشاره کرد:

1- تغییرات قوانین و مقررات: تغییرات قوانین و مقررات در تعیین قیمت املاک و زمین های شمال نقش داره. به عنوان مثال، اگه قوانین ساخت و ساز در شمال ایران تسهیل بشه، عرضه املاک افزایش پیدا می کنه و قیمت ها کاهش و همین طور برعکسش.

2- اقدامات دولت: اقدامات دولت هم در قیمت گذاری املاک و زمین های شمال تعیین کنندست. اگه دولت طرح های توسعه ای در شمال ایران اجرا کنه، تقاضا برای املاک و زمین های این منطقه میره بالا و قیمت ها رشد می کنن.

3- عوامل سیاسی: عوامل سیاسی هم می تونن بر قیمت املاک و زمین های شمال تاثیرگذار باشن. به عنوان مثال، اگر وضعیت سیاسی نابسامان باشه، تقاضا برای املاک کم میشه و قیمت ها کاهشی میشه.

4- عوامل اجتماعی: عوامل اجتماعی رو هم باید تو این موضوع در نظر گرفت. اگه جمعیت ایران زیاد بشه، به طور کلی تقاضا برای املاک و زمین ها زیاد میشه و به دنبالش قیمت ها هم افزایش پیدا می کنن.

اگه قصد سرمایه گذاری ملک در شمال رو داری روی دکمه زیر کلیک کن، فرم راهنمایی رو پر کن و منتظر تماسمون باش

در آخر

با توجه به کمبود آب در بیشتر مناطق کشور و از طرف دیگر آلودگی هوا، تمایل به زندگی در شمال کشور بیشتر شده است. مجموع این دلایل باعث شده شمال ایران منطقه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

در سال‌ های اخیر، تقاضا برای خرید زمین در شمال ایران همیشه بیشتر از عرضه بوده و این یعنی انتخاب شمال برای سرمایه گذاری یک تصمیم اقتصادی ارزشمنده.

با توجه به عوامل ذکر شده، میشه گفت که قیمت املاک در شمال ایران تحت تاثیر عوامل متعددی قرار داره. و برای اینکه یک تحلیل درست و کارآمد از شرایط سرمایه گذاری در شمال داشته باشید بهتره از یک مشاوره سرمایه گذاری در ملک با تیم سرمایه گذاری علی درجزینی بهره ببرید تا سرمایه گذاری خوب و سوددهی رو تجربه کنید.

با کیلیک روی این لینک و پر کردن فرم مشاوره، خیلی زود با شما تماس می گیریم و بصورت کاملا رایگان راهنمایی های لازم رو به شما ارائه میدیم.

4.9/5 - (20 امتیاز)
مقالات اخیر

خرید زمین در گیلان

خرید زمین در گیلان، یکی از موضوعات جذاب در حوزه‌ی املاک و مستغلات است که به دلایل مختلفی مورد توجه قرار می‌گیرد. استان گیلان، یکی از مناطق دلنشین و زیبای شمال ایران است که به دلیل طبیعت بکر و مناظر طبیعی زیبا، آب و هوای معتدل و فرصت‌های گردشگری فراوان، همواره جذابیت ویژه‌ای داشته است. […]

خرید زمین در مازندران

خرید زمین در استان مازندران، یکی از موضوعات جذاب و پرطرفدار در حوزه‌ی املاک و مستغلات می‌باشد. استان مازندران با طبیعت بکر، اقلیم معتدل و جاذبه‌های گردشگری فراوان، همواره به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای خرید زمین مورد توجه قرار گرفته است. در اینجا، بیش از هزار کلمه می‌آورم تا در مورد خرید زمین […]

قیمت زمین در اویجدان کلاردشت

قیمت زمین در اویجدان، جاذبه ها و دلایل ارزش زمین در این روستا و معرفی کامل منطقه را در این مطلب مورد بحث قرار خواهیم داد. اویجدان از روستاهای کلاردشت در مرکز استان مازندران است. روستای اویجدان در غرب شهرستان کلاردشت قرار دارد. بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 95، جمعیت این روستا […]