مقایسه زمین مسکونی و زمین ییلاقی

مقایسه زمین مسکونی و زمین ییلاقی

در این مقاله به مقایسه زمین مسکونی و زمین ییلاقی می پردازیم. ویژگی های زمین مسکونی و ییلاقی، مقایسه زمین مسکونی و زمین ییلاقی در سرمایه گذاری و مزایای سرمایه گذاری در زمین ییلاقی مباحثی هست که در ادامه درموردشون صحبت می کنیم.

زمین مسکونی یا ییلاقی؟

زمین مسکونی و زمین ییلاقی هر دو از گزینه های محبوب سرمایه گذاری در ملک هستند و کسانی که قصد خرید زمین شمال یا نواحی دیگه دارند ممکنه هر دو رو از نظر گذرونده باشن، اما باید به این توجه کنیم که تفاوت های کلیدی بین اونا وجود دارد. در مقایسه زمین مسکونی و زمین ییلاقی بهتره اول از همه بگیم که به چه زمینی می گیم زمین مسکونی.

منظور از زمین مسکونی اینجا، زمین هایی هست که در مناطق شهری یا داخل بافت مسکونی روستا واقع شدن و کاربری مسکونی دارن. و اما زمین ییلاقی چیست؟ زمین ییلاقی به زمین هایی گفته میشه که در مناطق ییلاقی خوش آب و هوا و حاشیه روستاها یا شهرهای کوهپایه ای قرار دارن و از طبیعت بکر و منابع طبیعی بهره مند هستن.

هر کدوم از این زمین ها ویژگی ها و مزایا و معایب خودشون رو دارن که بهش می پردازیم. اما این نکته رو مدنظر داشته باشید که در این مقاله از بعد سرمایه گذاری قراره این زمین هارو با هم مقایسه کنیم. اگه به این مطلب علاقه مندی روی دکمه زیر کلیک کن تا بصورت رایگان فایل pdf این مقاله رو داشته باشی و همیشه در دسترست باشه.

برای اطلاع از فرصت های طلایی سرمایه گذاری روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم رو پر کنید تا با شما تماس گرفته بشه

6 ویژگی زمین مسکونی

1- برای ساخت و ساز به منظور سکونت یا اجاره دادن به دیگران استفاده می شه.

2- معمولاً در مناطق پرجمعیت مسکونی یا در نزدیکی بافت شهری قرار داره.

3- ارزش زمین مسکونی با گذشت زمان، افزایش جمعیت و توسعه زیرساخت ها افزایش پیدا می کنه.

4- متراژ زمین های مسکونی معمولا پایین تر هست.

5- برای خرید زمین مسکونی سرمایه اولیه بالایی احتیاج هست.

6- پتانسیل رشد قیمتی متوسطی نسبت به قیمت اولیه دارن.

مقایسه زمین مسکونی و زمین ییلاقی

6 ویژگی زمین ییلاقی

1- برای ساخت ساز ویلا و خانه به جهت سکونت دایمی و استفاده تفریحی یا تعطیلات استفاده می شه.

2- معمولاً در مناطق خوش آب و هوا یا در نزدیکی جاذبه های گردشگری طبیعی قرار گرفته.

3- ارزش زمین ییلاقی با گذشت زمان، افزایش تقاضا برای خرید یا استفاده گردشگری تعطیلات و تفریحی، توسعه زیرساختی و آبادانی منطقه، مهاجرت به نواحی خوش آب و هوا و وارد بافت شدن افزایش پیدا می کنه.

4- زمین هایی ییلاقی عموما متراژ بالاتری دارند.

5- برای خرید زمین ییلاقی سرمایه اولیه پایین تری احتیاج هست.

6- پتانسیل رشد قیمتی بالایی نسبت به قیمت اولیه دارن.

مقایسه زمین مسکونی و زمین ییلاقی در سرمایه گذاری

ویژگیزمین مسکونیزمین ییلاقی
هدف استفادهسکونت یا اجارهسکونت، تفریح و گردشگری، اجاره
موقعیتمناطق پرجمعیتمناطق خوش آب و هوا
عوامل موثر بر ارزشتورم با گذشت زمان، جمعیت، توسعه زیرساخت ها زیرساخت هاتورم با گذشت زمان، تقاضا برای تعطیلات، وارد بافت شدن، رشد جمعیت، توسعه زیرساخت ها، مهاجرت
بازارمعمولاً پر رونق تر و ثابتپر رونق و رو به رشد
ریسک سرمایه گذاریکمتربیشتر
سرمایه اولیهبیشترکمتر
متراژکمتربیشتر
ارزش سرمایه گذاری در میان مدت و بلند مدتکمتربیشتر

بعد از بررسی ویژگی های پایه ای هر دو زمین این سوال به وجود میاد که کدام نوع زمین برای سرمایه گذاری بهتر هست؟

همون طور که دیدیم پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی داره، از جمله اهداف سرمایه گذاری شما، بودجه تون و تحمل ریسک پذیری.

اگه به دنبال یک سرمایه گذاری با نتیجه ثابت و قابل پیش بینی هستید، زمین مسکونی براتون گزینه بهتری است. زمین مسکونی معمولاً بازار پر رونقی داره و بسته به منطقه اش، ارزشش در روال متداول ملکی با گذشت زمان زیاد میشه.

اما اگه به دنبال یک سرمایه گذاری با سرمایه اولیه کم و پتانسیل سودآوری بالا هستید، زمین ییلاقی انتخاب بهتریه. زمین ییلاقی در مناطق پرتقاضایی که ارزش گردشگری دارن می تونه سودآوری زیادی داشته باشه و علاوه بر رشد قیمتی ناشی از گذشت از زمان، یک امکان ویژه دیگه به سرمایه گذار میده که زمین مسکونی اونو نداره. بریم در ادامه ببینیم که چیه.

4 مزایت سرمایه گذاری در زمین ییلاقی

1- سودآوری بالا

یکی از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در زمین ییلاقی، سودآوری بالای اون هست. قیمت زمین های ییلاقی در طول زمان به طور مداوم افزایش پیدا می کنه و این به دلیل افزایش جمعیت و رشد گردشگریه. با افزایش قیمت زمین، ارزش سرمایه گذاری هم زیاد میشه.

2- امنیت سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در زمین ییلاقی نسبت به سایر سرمایه گذاری ها، از امنیت بیشتری برخوردار هست. زمین یک دارایی فیزیکیه که می تونه به عنوان وثیقه برای دریافت وام استفاده بشه. همچنین، احتمال از بین رفتن ارزش زمین در مقایسه با سایر سرمایه گذاری ها، خیلی کمتر هست.

3- امکان استفاده شخصی

زمین های ییلاقی می تونند برای استفاده شخصی سرمایه گذار هم مورد استفاده قرار بگیرن. این موضوع به عنوان یک مزیت برای سرمایه گذاران محسوب میشه. سرمایه گذاران می تونند از زمین خودشون برای تفریح، استراحت یا کسب درآمد استفاده کنند.

4- تغییر کاربری

زمین های ییلاقی رو می شه به انواع کاربری های دیگر مثل مسکونی، تجاری یا صنعتی تغییر کاربری داد. تغییر کاربری باعث افزایش ارزش زمین میشه.

مقایسه زمین مسکونی و زمین ییلاقی

ایجاد ارزش افزوده در زمین ییلاقی

ویژگی مهمی که خرید زمین ییلاقی داره اینه که سرمایه گذاری روی زمین ییلاقی به سرمایه گذار امکان ایجاد ارزش افزوده روی زمین رو میده.
این یعنی عواملی در افزایش قیمت و رشد ملک ییلاقی دخیل هستن که اضافه بر گزینه های عمومی برای بقیه زمین ها هست. به طور مثال یک زمین نزدیک بافت یا زمین چسبیده به بافت ییلاقی رو در نظر بگیرید. به دلیل تقاضای زیاد و مهاجرت به مناطق خوش آب و هوا، بعد از مدتی وارد بافت میشه و به ارزشش خیلی اضافه میشه.

حالا اگه شما برای این زمین خام یسری کارها انجام بدید و در اصطلاح براش ارزش افزوده ایجاد کنید باز هم به این میزان رشد ملکی اضافه می کنید. مثلا زمین رو محصور کنید، یا برید دنبال اینکه براش امتیازاتی مثل آب و برق بگیرید، برای دریافت سند اقدام کنید و در نهایت اگه بتونید ساخت و ساز هم روی ملک داشته باشید به میزان زیادی براتون بازدهی و سوددهی خواهد داشت.

ازونجا که متراژ زمین های ییلاقی بیشتره پس مقیاس سودآوری هم بالاتر میره. با این مقایسه سرمایه گذاری محور متوجه شدیم که خرید زمین ییلاقی پتانسیل های بالقوه بیشتری در رشد سرمایه و سوددهی داره. زمین های ییلاقی شمال ایران گزینه بسیار خوبی برای سرمایه گذاری یا زندگی هستن. برای اطلاعات بیشتر درمورد این زمین ها مقاله “راهنمای خرید زمین در شمال” را مطالعه کنید.

برای اطلاع از انواع زمین ییلاقی موجود و مناسب سرمایه گذاری روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم رو پر کنید تا با شما تماس گرفته بشه

جمعبندی

هر نوع سرمایه گذاری ریسک هایی را به همراه داره. زمین مسکونی ممکن است در مناطقی که جمعیت در حال کاهشه اون رشد لازم رو نداشته باشه. زمین ییلاقی نیز ممکنه در صورت تغییر شرایط آب و هوایی یا بحران های خاص نیاز به صبر و کار بیشتری داشته باشه.

لازمه که قبل از سرمایه گذاری در هر نوع زمینی، تحقیقات موردنیاز رو انجام بدید و از اطلاعات لازم بهره ببرید. استفاده از مشاوره سرمایه گذاری در ملک با یک سرمایه گذار با تجربه و متخصص در پیمودن این راه کمک شایانی می کنه و باعث میشه تصمیمات درستی بگیرید و از آینده سرمایه گذاریتون لذت ببرید.

تیم سرمایه گذاری علی درجزینی در این راه همگام و همراه شماست. اگه سوالی درمورد سرمایه گذاری در ملک دارید، روی لینک “https://alidarjazini.com/consultation/” کلیک کنید و فرم درخواست مشاوره رو پر کنید. مشاوران ما بزودی باهاتون تماس می گیرن و بصورت کاملا رایگان به همه سوال هاتون جواب میدن.

5/5 - (24 امتیاز)
مقالات اخیر

خرید زمین در گیلان

خرید زمین در گیلان، یکی از موضوعات جذاب در حوزه‌ی املاک و مستغلات است که به دلایل مختلفی مورد توجه قرار می‌گیرد. استان گیلان، یکی از مناطق دلنشین و زیبای شمال ایران است که به دلیل طبیعت بکر و مناظر طبیعی زیبا، آب و هوای معتدل و فرصت‌های گردشگری فراوان، همواره جذابیت ویژه‌ای داشته است. […]

خرید زمین در مازندران

خرید زمین در استان مازندران، یکی از موضوعات جذاب و پرطرفدار در حوزه‌ی املاک و مستغلات می‌باشد. استان مازندران با طبیعت بکر، اقلیم معتدل و جاذبه‌های گردشگری فراوان، همواره به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای خرید زمین مورد توجه قرار گرفته است. در اینجا، بیش از هزار کلمه می‌آورم تا در مورد خرید زمین […]

قیمت زمین در اویجدان کلاردشت

قیمت زمین در اویجدان، جاذبه ها و دلایل ارزش زمین در این روستا و معرفی کامل منطقه را در این مطلب مورد بحث قرار خواهیم داد. اویجدان از روستاهای کلاردشت در مرکز استان مازندران است. روستای اویجدان در غرب شهرستان کلاردشت قرار دارد. بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 95، جمعیت این روستا […]